کانکتوتا

گابریل

 گابریل

سیستم رزرواسیون گابریل ، یکی از انواع سیستم رزرواسیون  CRS

رزرواسیون مانند قلب یک ایرلاین است. و رابطه مستقمیمی بین افزایش کانال های فروش و موفقیت و سهم فروش آن ایرلاین وجود دارد. سیستم گابریل یکی از انواع سیستم های رزرواسیون است که در ادامه به آن‌ خواهیم پرداخت.

سیستم های توزیع جهانی یا Global distribution system

Global distribution system یا سیستم های توزیع جهانی ، شرکت های هواپیمایی وگردشگری را به سامانه های ذخیره سازی سفرساز ها در سراسر جهان متصل میکند. در واقع این سیستم، شبکه ای جهانی به منظور رزرو جا برای مسافران هستند.

در اوایل دهه 70، صنعت حمل و نقل هوایی، به علت توزیع محصولات و خدمات از طریق CRS با چالشی جدی روبرو شد.از این رو با افزایش تعداد ایرلاین ها و سیستم های رزرو خاص آنها، لزوم ترکیب و یکپارچه شدن CRSهای مختلف تبدیل به امری اجتناب ناپذیر شد. که در نهایت ، منجر به تشکیل سیستم های توزیع جهانی GDS گردید.

GDSها سیستم های توزیع جهانی یکپارچه ای هستند که هنوز هم مهمترین ابزار رزرو در سراسر دنیا هستند. وابسته گان و ذینفعان این سیستم معمولا ایرلاین ها در سراسر جهان هستند.

روند عملیات فروش و رزرو بلیط ها در ابتدا از طریق تلفن انجام می گرفت. در ایران نیزدر گذشته بر اساس همین سیستم، رزرو جا امکان پذیر بود.

تاریخچه گابریل

در سال 1356 سیستم نگهداری جای هما  HOMAC بر روی دستگاه های ایران ایر نصب شد، تا دفاتر هما از طریق خطوط اختصاصی Leased به شبکه های ذخیره و رزرو جا متصل شوند. بعد از آن در سال 1370 برای اولین بار، از رایانه در دفاتر خدمات مسافرتی استفاده شد و پایانه شرکت وستینگهاوس توسط نرم افزارهای Affinity شبیه سازی شد.

در نهایت در سال 1379 شرکت هما، با استفاده از سیستم رزرواسیون شرکت SITA، به نام گابریل Gabriel ، عملیات سیستم نگهداری جا را انجام داد که تا به امروز نیز از همین سیستم استفاده می کند. پس از هما، دفاتر خدمات مسافرتی با نصب پایانه های موردنیاز، از خدمات سیستم نگهداری جای Sita Gabriel استفاده کردند و با گستشر این شبکه، امکان دسترسی به سیستم رزرواسیون سایر ایرلاین های دیگر نیز فراهم شد.

ویژگی های سیستم گابریل

این سیستم رزرواسیون یکپارچه شامل ویژگی های به شرح زیر است.

اطلاعات و برنامه زمانی ثبت شده از تمامی اطلاعات موجود به منظور دسترسی آسان برای ایرلاین ها و سیستم های رزرو پروازهای داخلی– امکان با اشتراک گذاری کد ها جهت سهولت در اتصال به سیستم توزیع جهانی و سیستم کنترل انتخاب صندلی- همچنین امکان دسترسی به سیستم رزرو سایر خطوط همواپیمایی به غیر از هما نیز، بر روی این سیستم امکان پذیر است.

امروزه مهمترین بخش های تحت تاثیر IT در شرکت های هواپیمایی، سیستم رزرواسیون یا همان ذخیره جا است. بطور کلی برنامه های پرواز، موجودی صندلی ها و تعداد خالی بودن آنها را بررسی کرده و در نهایت بر اساس نرخ امکان رزرو و صدور بلیط را برای کاربران فراهم می سازد.

گابریل

 

فهرست مطالب