کانکتوتا

تفاوت ساین آژانس و وب سرویس

تفاوت ساین آژانس و وب سرویس


ساین آژانس
چیست؟

به یوزرنیم و پسوردی که از طرف یک تامین کننده (پرواز یا هتل) در اختیار کانتر فروش قرار میگیرد، “ساین می گویند. از طریق ساین قابلیت جستجو و رزرو بلیط هواپیما یا واچر هتل برای کانتر آژانس مهیا می شود. توجه داشته باشید برای استفاده از ساین یک تامین کننده مثل آمادئوس، باید آموزش های لازم کار کردن با این سیستم را دیده باشید تا بتوانید بلیط مورد نظر مسافر را رزرو کنید.

وب سرویس چیست؟

وب سرویس، مجموعه ای از پروتکل ها و استانداردهای تحت وب برای تبادل اطلاعات بین سیستم های آنلاین است. به عبارت دیگر، وب سرویس زبان مشترک بین تمامی سیستم های آنلاین در دنیا است تا قابلیت اتصال و اشتراک گذاری داده های متنوع را داشته باشند.

به عنوان مثال، درگاه بانک ملت از طریق وب سرویس همان بانک به وب سایت آژانس مسافرتی متصل می شود تا قابلیت پرداخت آنلاین را داشته باشد. همچنین اگر آژانس مسافرتی از وب سرویس هتل یا ایرلاین مانند آمادئوس، سیتا، یاتی، ربات گابریل، ماهان، ایران ایر و… استفاده نماید، امکان فروش آنلاین بلیط هواپیما داخلی و خارجی را بر روی وب سایت خود خواهد داشت.

مقایسه ساین آژانس و وب سرویس

  • با استفاده از ساین، در صورت بروز خطای انسانی از جمله اشتباه وارد کردن اسامی مسافرین یا تاریخ های پرواز، مسئولیتی مالی متوجه مسافر نیست و زیان را آژانس و اپراتور صادر کننده پرداخت می کند. این نوع خطا اجتناب ناپذیر است اما با استفاده از وب سرویس پرواز یا هتل برای وب سایت، شخص مسافر، مسئول درست وارد کردن اطلاعات بلیط یا واچر خود است. در صورت بروز اشتباه از سمت مسافر، زیانی برای اپراتور و آژانس صادر کننده نخواهد بود.
  • تفاوت ساین آژانس و وب سرویسبا استفاده از ساین، میزان زمانی که اپراتور فروش صرف میکند تا نتیجه جستجو پرواز یا هتل برای مسافر نمایان شود به مراتب بیشتر از زمانی است که از طریق وب سرویس و بصورت آنلاین انجام می گیرد. چرا که در روش آنلاین، وب سرویس ها عملیات جستجو را از بین هزاران تامین کننده بصورت اتوماتیک انجام می دهند و در کوتاه ترین زمان ممکن به انواع مختلف دسته بندی همچون قیمتی، کلاس پروازی، ساعت پروازی، نوع ایرلاین، بدون توقف و… به سادگی کلیک کردن نمایش می دهند تا مسافر استفاده کننده از سایت یا اپلیکیشن بدون محدودیت بهترین گزینه را در آرامش خیال برای خود مقایسه و انتخاب کند.
  • از نظر فنی، ساین امکان فروش آنلاین بر روی وب سایت ندارد. اما برخی از متخصصین با توجه به برنامه نویسی های پیچیده ربات هایی را تولید کرده اند که این کار را برای آژانس مسافرتی انجام می دهد. توصیه می شود از ساین تامین کننده هایی که وب سرویس آنها نیز وجود دارد مثل آمادئوس، برای فروش آنلاین بر روی وب سایت استفاده نکنید.
  • اپراتورهای آژانس مسافرتی به صورت همزمان نمیتوانند از طریق یک ساین وارد شوند و جستجو نمیاند. این بدان معناست که هر ساین توسط یک اپراتور قابل استفاده است. بنابراین گسترش کسب و کار برای پاسخ دهی به تعداد مسافران زیاد در یک زمان واحد میسر نیست. این مورد، نقطه ضعفی برای آژانس های مسافرتی در مقایسه با تقاضای مسافران و وضعیت فعلی بازار گردشگری است.

فهرست مطالب