کانکتوتا

ایرلاین ساها

ایرلاین ساها

ایرلاین ساها Saha Airlines ، نام یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی در ایران است. این ایرلاین در ابتدا با هدف جابجایی نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران، تاسیس گردید،  اما بعدها با افزایش ناوگان هوایی و پروازهای خود، جابجایی افراد غیرنظامی را نیز برعهده گرفت.

نام ساها نیز همچینین برگرفته ازهمین نقش مخفف عبارت سرویس ارتباط هوایی ارتش است. مالکیت این ایرلاین علیرغم جابجایی غیر نظامیان در اختیار ارتش جمهوری اسلامی است و تمامی پرواز های آن نیز از فرودگاه مهر آباد تهران انجام می پذیرد. در حال حاضر امکان رزرو پرواز های ایرلاین ساها ازطریق وب سرویس کانکتوتا نیز فراهم است.  در ادامه با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با این ایرلاین آشنا کنیم.

تاریخچه ایرلاین ساها

همانطور که در قسمت مقدمه اشاره کردیم این ایرلاین در سال 1369 توسط نیروی ارتش جمهوری اسلامی ایران، برای مقاصدی نظامی تاسیس گردید. این ایرلاین در ابتدای شروع به فعالیت ، وظیفه جابجایی پرسنل و عوامل ارتش را بر عهده داشت. سپس بر اساس تصمیم گیری های انجام شده مقرر گردید این شرکت در بخش حمل و نقل مسافری هوایی نیز فعال باشد، و بخش پروازی مسافران غیر نظامی نیز برقرار گردد.

همچنین  این شرکت مجوزپروزا های باری را در قدم بعدی در دستور کار خود قرار داد. بخش باری ساها توسط ۲ فروند هواپیمای پهن پیکر بوئینگ ۷۴۷ انجام می گردید. سرانجام در اردیبهشت سال ۱۳۹۳ به دلیل عمر بالای ناوگان هوایی این شرکت توسط سازمان هواپیمایی کل کشور لغو امتیاز گردید و در پی آن مجوز پروازهای آن برای نوع پروازی ابطال گردید.

دلیل این امر هم این نکته بود که بطور مثال ، هواپیماهای بوئینگ ۷۰۷که در اختیار این شرکت بود، آخرین مدل فعال این نوع هواپیما در تمام جهان بود و در همان زمان ساخت نیز این هواپیما نه جهت مسافر بری که با کاربری سوخت رسان آن هم فقط برای ارتش ساخته شده بود.

فعالیت های این شرکت تا سال 1395 متوقف بود، تا مسئولین آن توانستند مجدد مجوز های از دست رفته را اخذ نمایند، و پرواز های خود را در مسیر های داخلی از سر گیرند.

ناوگان هوایی

ناوگان هوایی این ایرلاین در ابتدای تاسیس شامل 11 فروند هواپیمای مختلف بود که 9 فروند آنها بوئینگ‌های ۷۴۷ در سری مدل‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ بودند.  این ایرلاین  در واقع این شرکت هواپیمایی به عنوان آخرین کاربر بوئینگ ۷۰۷ به عنوان یک هواپیمای مسافربری در جهان شناخته می شود. این شرکت در حال حاضر مالکیت 2فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ سری مدل ۳۰۰ را در اختیار دارد.

مقاصد پروازی

مقاصد پروزای این شرکت شهرهای داخلی ایران است. که از آن میان می توان به پرواز از مبدا تهران به شهرهای، مشهد،کیش،شیراز، اهوازو عسلویه اشاره کرد. کانکتوتا، با پیاده سازی وب سرویس پرواز،بر روی سایت شرکت شما، امکان رزرو آنلاین بلیط پرواز های ایرلاین ساها را برای مسافرین شما فراهم خواهد کرد.

ایرلاین ساها

 

 

 

فهرست مطالب