کانکتوتا

چرا سیستم توزیع جهانی (GDS) در صنعت گردشگری اهمیت دارد؟

سیستم توزیع جهانی (GDS) ابزاری اولیه در آژانس‌های مسافرتی است. در صورتی که جز باسابقه‌های صنعت گردشگری هستید، احتمالا بارها در هر روز کاری از سرویس GDS استفاده کرده‌اید. اما GDS چیست و چرا در صنعت سفر اهمیت دارد؟

درباره GDS چه میدانید؟

GDS شبکه/ پلتفورمی است که به آژانس‌های مسافرتی و مشتریانشان این امکان را می‌دهد که به اطلاعات مورد نیاز سفرشان اعم از هتل‌ها، پروازها و … دسترسی داشته باشند، گزینه‌های مختلف را باهم مقایسه کنند و آنها را خرید کنند. به همین وسیله امروزه بسیاری از شبکه‌های GDS در فروش جهانی میلیاردها دلار درآمد ایجاد می‌کنند. GDS تمام این خدمات را در سه بخش رزرواسیون (هواپیمایی‌ها، هتل‌ها و حمل و نقل زمینی مانند کرایه خودرو و …) به هم ارتباط می‌دهد. سه سیستم GDS مهم وجود دارد: Travelport (Galileo, Apollo, Worldspan)، Amadeus  (آمادئوس) و SABRE

 amadeus

اهمیت GDS برای آژانس‌های مسافرتی؟

تصور کنید در دهه ۱۹۵۰ میلادی هستید؛ اتاق بزرگی را با میزهای دایره‌ای در پیش روی شماست. افرادی که اطراف هر میز نشسته‌اند کارمندان رزرواسیون هواپیمایی‌ها هستند. یک درخواست صدور بلیط از سمت مشتری به این اتاق می‌رسد، مسئول رزرواسیون سعی میکند پروازی را روی یک صفحه درحال چرخش در هر میز رزرو کند. این صفحه مدور حفره‌هایی دارد که کارت‌هایی را در خود جای داده است، حالا تصور کنید که هر کارت، یک پرواز هواپیما باشد. برای جواب دادن به درخواست مسافر، رزرواسیون یک کارت را انتخاب و به نشانه این که این صندلی رزرو شده‌است، آن‌را علامت‌گذاری می‌کند، یک بلیط به صورت دستی نوشته می‌شود و تماس تلفنی با مشتری نیز در تمام مدت برقرار است، سپس کارت مذکور به حفره خودش برمی‌گردد. فرایند این رزرواسیون بین دو تا سه ساعت طول کشیده است.

با تلاش تیم American Airlines (AA) and IBM، امروزه سیستم‌های GDS مدرن امروزی نسبت به این سیستم‌های دستی گذشته تکامل یافته‌اند. و در نتیجه مشارکت این شرکت‌ها اولین سیستم مبتنی بر رایانه صنعتی یعنی SARBE ایجاد شد. آژانس‌های مستقل، آژانس‌های آنلاین، و آژانس‌های مسافرتی امروزه از سیستم‌های GDS خیلی پیچیده‌تری برای جستجوی بهترین نرخ سفر و اقامت برای مسافرانشان استفاده می‌کنند؛ به این ترتیب که آژانس‌ها رزروهای ایرلاین‌ها و هتل‌ها را برای مسافران در همان لحظه انجام می‌دهند و مسافران بررسی محصول و رزروشان را در یک دقیقه انجام خواهند داد.

Sabre

سیستم‌های توزیع جهانی آمادئوس، SABRE، گالیله و(Worldspan)  پیام‌‌های تبلیغاتی همچون بهترین نرخ‌، بهترین قیمت و پکیج‌های ویژه‌ را به آژانس‌ها اعلام می‌کند. این ابزار کارآمدی در بازاریابی برای درآمدزایی از طریق آژانس‌ها برای GDSها و از طریق مشتریان برای آژانس‌ها است. نه تنها پیام‌دهی در سیستم های GDS در ارتقاء درآمد کارآمد است، بلکه عرضه کنندگان GDSها در حال تبدیل شدن به بخشی بنیادی برای عرضه محصولات سفر به خرده فروشان در کانالی آنلاین هستند. سیستم‌های GDS همچنین سایت‌های سفر با ترافیک بالا مانند Booking.com، Travelocity،  Trip Advisorو .. را پشتیبانی می‌نمایند.

Galileo

آینده جی‌دی‌اس‌ها؟

رزرواسیون از طریق GDS در طول ۴ سال اخیر افزایش یافته‌است، با این حال برخی از کارشناسان معتقدند تا سال ۲۰۲۰ کاملا منسوخ و از رده خارج خواهد شد. اما همانند بسیاری از تکنولوژی‌ها و سیستم‌های نرم‌افزار محور، می‌تواند تکامل پیدا کند. جی‌دی‌اس‌ها می‌توانند به جای اینکه تنها به وسیله شرکت‌های مسافرتی استفاده شوند، تبدیل به یک ابزار رزرواسیون مستقیم به حالت مشارکتی شوند. تکنولوژی می‌تواند راه حل‌های جدیدی را برای کاربردی تر و مفیدتر کردن اطلاعات برای مشتریان ایجاد کند و آنرا برای صنایع جدید مسافرتی نیز توسعه دهد. به احتمال زیاد همانطور که جی دی اس‌ها از صفحه‌های مدور قدیمی در دهه ۱۹۵۰ به شکل امروزی تغییر شکل دادند؛ به تکامل خود ادامه خواهند داد.

فهرست مطالب